Sprzedaż samochodu z komisu na fakturę VAT i VAT marża

audi a6 tfsi 2014Komisant prowadzi działalność gospodarczą, a więc jest firmą i ma obowiązek rozliczania sprzedaży komisowej w podatku od towarów i usług VAT. Ustawodawca przewidział dwie możliwości formy sprzedaży pojazdu.

Sprzedaż samochodu na podstawie faktury VAT

Jedna z nich polega na tym, że sprzedaż komisowa auta jest traktowana jako dostawa towaru i tym samym komisant wystawia fakturę na całą wartość sprzedawanego samochodu, doliczając kwotę podatku VAT. Faktura taka się nie pojawi gdy pojazd do sprzedaży przekazuje osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej lub prowadząca działalność ale niebędąca płatnikiem podatku VAT. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość otrzymania od sprzedawcy faktury z wykazaną kwotą podatku. W tym wypadku zakupu samochodu nabywca wiążąc zakup z działalnością gospodarczą ma możliwość do odliczenia kwoty podatku.

Sprzedaż samochodu na podstawie faktury VAT Marża

Inną metodą opodatkowania sprzedaży samochodu w skupie/sprzedaży samochodów jest sposób rozliczenia marżą. Sprzedający samochód (komisant) ma obowiązek opodatkowania tylko różnicy między ceną zakupu, a ceną sprzedaży czyli marży. Faktura wystawiona w tym systemie nie stwarza możliwości odliczenia chociażby części podatku od zakupu auta. Taki dokument sprzedaży samochodu używanego jest najczęściej spotykany i powszechnie stosowany, gdyż nadal większość samochodów znajdujących się w komisach i skupach samochodów to auta pochodzące od osób prywatnych.

Należy pamiętać, że rozliczenie w oparciu o opodatkowanie marży stosuje się tylko do samochodów używanych krajowych i także sprowadzonych z zagranicy. Nowe pojazdy sprowadzone z krajów Unii Europejskiej zawsze podlegają opodatkowaniu pełnym VAT. Istotne jest, że zmiany prawne obowiązujące od 2014 roku nakazują również opodatkowanie tych rzeczy używanych, które mimo braku prawa do odliczenia podatku VAT przy ich nabyciu, były wykorzystywane przez sprzedawcę do działalności opodatkowanej. Jednak – co bardzo istotne nie dotyczy to samochodów osobowych, które dawały prawo do odliczenia wyłącznie części podatku naliczonego.

logo audi logo fiat logo opel logo renault logo seat logo skoda logo subaru logo suzuki logo toyota logo volkswagen

Powered by MtechCMS. Obsługę serwisu zapewnia Mtechnology - profesjonalne usługi IT