Jak zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy?

Renault-Clio-Mk4_06.jpgNa rejestrację samochodu sprowadzonego do Polski i kupionego od obcokrajowca lub pośrednika z zagranicy trzeba przeznaczyć znaczną ilość środków pieniężnych. Niezbędne wtedy dokumenty to: dowód potwierdzający tytuł własności auta (faktura zakupu, umowa kupna-sprzedaży, rachunek) dowód rejestracyjny - jeżeli pojazd był zarejestrowany za granicą, dowód odprawy celnej, dokument potwierdzający dokonanie zapłaty akcyzy lub dokument mówiący o zwolnieniu z takiego obowiązku, wyciąg ze świadectwa homologacji lub odpis decyzji o zwolnieniu z obowiązku posiadania homologacji, oryginalne tablice rejestracyjne lub zaświadczenie/deklaracja mówiąca o tym, że pojazd był dostarczony do kraju docelowego na lawecie. Oczywiście wszystkie dokumenty sporządzone w języku obcym , które przedkładamy w urzędach muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

 

Dopiero po zgromadzeniu w/w dokumentów udajemy się do Wydziału Komunikacji. W przypadku gdy rejestrujemy pojazd sprowadzony to przy pierwszej wizycie w urzędzie składamy wszystkie dokumenty i otrzymujemy czasowe „czerwone” tablice oraz czasowe pozwolenie do poruszania się już zarejestrowanym autem. Musimy teraz zrobić pierwsze badanie techniczne naszego samochodu w Stacji Kontroli Pojazdów i zapłacić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Podczas drugiej wizyty w Wydziale Komunikacji otrzymujemy stałe tablice rejestracyjne, naklejkę identyfikacyjną na szybę przednią pojazdu oraz nowy ale nadal czasowy dowód rejestracyjny. Teraz urząd ma 30 dni na wydanie finalnych dokumentów tzn. karty pojazdu oraz stałego dowodu rejestracyjnego. Postęp prac możemy śledzić na stronie internetowej wydziału komunikacji. Całkowite koszty rejestracji sprowadzonego pojazdu to ponad 700zł. ponieważ w kwocie tej jest opłata recyklingowa w wysokości 500zł.

Rozpatrując przypadek samochodu pochodzącego z polskiego salonu lub sprowadzonego ale już uprzednio zarejestrowanego w Polsce kupionego bezpośrednio od właściciela lub komisanta będącego pośrednikiem całe formalności ograniczają się jedynie do kosztów rejestracji samochodu. Udajemy się do urzędu zajmującego się rejestracją pojazdów. Potrzebne dokumenty to: umowa cywilno-prawna lub faktura zakupu, tablice rejestracyjne(do zmiany lub gdy pozostają do identyfikacji), ubezpieczenie OC, dowód rejestracyjny( z ważnym przeglądem technicznym), karta pojazdu, informacja z naklejki na szybie( numer identyfikacyjny widoczny z wnętrza samochodu). Podatek PCC w wysokości 2% wartości płacimy jedynie wtedy gdy kupimy auto bezpośrednio od właściciela. Osoby, które nabyły pojazd od pośrednika są z niego zwolnione. W przypadku gdy kupimy auto zarejestrowane w mieście, w którym posiadamy meldunek koszty rejestracji są niższe o wartość tablic rejestracyjnych. W tym wypadku cała operacja to niewiele ponad 80zł. Otrzymujemy czasowy dowód rejestracyjny i stałe tablice( przy zmianie tablic nową naklejkę na szybę). Po maksymalnie 30 dniach odbieramy stały dowód rejestracyjny, książkę pojazdu z wpisanym aktualnym właścicielem samochodu. Pamiętajmy, że każdy posiadany zarejestrowany przez nas pojazd musi mieć przez cały czas aktualną opłaconą polisę OC.

logo audi logo fiat logo opel logo renault logo seat logo skoda logo subaru logo suzuki logo toyota logo volkswagen

Powered by MtechCMS. Obsługę serwisu zapewnia Mtechnology - profesjonalne usługi IT