Gwarancja producenta na zakupiony samochód. Samochód z gwarancją?

Honda CRZ benzyna + hybryda bardzo niskie spalanieGwarancja na samochód to bardzo istotne zagadnienie. Prawie wszystkie marki oferują dłuższy niż podstawowy okres gwarancji zwany umownie wieloletnim. Zdecydowana większość użytkowników interpretuje to jako wieloletni spokój w użytkowaniu pojazdu. I tu niestety jesteśmy w błędzie. Należy pamiętać, że istotą jest nie długość okresu gwarancyjnego, a jego zakres czyli wszystkie podzespoły, elementy mechaniczne i części. Najważniejsze jest dla nas użytkowników to, co dany zakres gwarancji nam oferuje i w jakich przypadkach możemy się spodziewać naprawy naszego samochodu bez ponoszenia dodatkowych, często bardzo wysokich kosztów.

 

Gwarancja, której zakres jest zawężony nie daje nam spokoju i komfortu podczas użytkowania samochodu nawet jeśli jej okres jest przyznany przez producenta na wiele lat. Zatem taka gwarancja nie spełnia swojej podstawowej funkcji. Producenci często stosują liczne wyłączenia. Zgodzić się można z tym, że okrojoną gwarancję mają auta używane zarobkowo np. jako taksówki, nauka jazdy, wypożyczalnia pojazdów, samochody do sportów motorowych używane często w ekstremalnych warunkach, itd. Natomiast okrojenie gwarancji na sprzęt audio do 2 lat, 6 miesięcy na żarówki, 1500 km. na wady szyb(!!!!), 2 lata na akumulator, 1 rok lub 30 tys. km. na elementy zawieszenia, 2 lata na szczelność układu klimatyzacji, 6 miesięcy na świece zapłonowe i żarowe czy 6 miesięcy lub 30 tys. km. na sprzęgło to naszym zdaniem rażące przykłady wyłączenia odpowiedzialności przez kilka wiodących marek na polskim rynku motoryzacyjnym. Należy także nadmienić, że we wszystkich przypadkach gwarancja jest udzielana na wady fabryczne montażowe lub materiałowe zdecydowanie i tylko niewynikające z eksploatacji pojazdu.

Podsumowując gdy myślimy o zakupie samochodu musimy bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami gwarancji. Tylko dokładna analiza warunków oferowanych przez producenta danej marki pozwoli dowiedzieć się od jakich kosztów uchroni nas gwarancja, a od jakich nie. Szczególną uwagę polecamy zwrócić na to, czy gwarant obejmuje większość elementów eksploatacyjnych auta oraz jakie wykluczenia w niej występują, których musimy się wystrzegać. Przez takie sprytne fortele niektórych producentów może w przyszłości czekać nas przykra niespodzianka w postaci bardzo wysokich kosztów napraw, które niestety będziemy musieli pokryć z własnego budżetu.

logo audi logo fiat logo opel logo renault logo seat logo skoda logo subaru logo suzuki logo toyota logo volkswagen

Powered by MtechCMS. Obsługę serwisu zapewnia Mtechnology - profesjonalne usługi IT