Faktyczny koszt użytkowania samochodu. Kwota zakupu i sprzedaży auta.

Vw Beetle 2.0 TDI 140 Km Full wersjaFaktyczny koszt użytkowania samochodu.

Nie każdy z nas kierowców zdaje sobie sprawę, że największym kosztem użytkowania pojazdu jest jego utrata wartości przez cały czas posiadania. Kupując auto musimy zdać sobie sprawę, że po jakimś czasie będziemy musieli sprzedać nasz ukochany bądż już nudny samochód. Jedni z nas się do samochodu przywiązują inni zaś sprzedają auto już po nawet 2-3 latach. Niemniej jednak abyśmy byli szczęśliwi także przy sprzedaży pojazdu powinniśmy kupić auto takiej marki i wybrać taki model aby otrzymać przy zbyciu wysoką cenę.

Na faktyczny koszt użytkowania samochodu wpływają miedzy innymi takie czynniki jak: koszt zakupu, wartość odsprzedaży, ubezpieczenie, naprawy i przeglądy, poniesione środki na paliwo i olej, części eksploatacyjne np. klocki hamulcowe, amortyzatory, elementy szybko zużywającego się na polskich drogach zawieszenia, opony itd.

Przyjmuje się, że w naszym kraju średni okres eksploatacji samochodu to 4-5 lat, a średni przebieg to 12-15 tys. km. Oczywistą i prawdziwą opinią jest ta mówiąca, że długo wysoką wartość trzyma większość marek niemieckich i japońskich, co jest konsekwencją niezwykle wysokich norm produkcyjnych i nowoczesnych technologii, a co za tym idzie perfekcyjnych podzespołów.

Można także sprawdzić niezależne i obiektywne statystyki przygotowywane przez portale i firmy motoryzacyjne np. Eurotax

Z naszych obserwacji wynika, że dla większości marek przesunął się średni czas straty połowy wartości samochodu z 4 lat do 3 lat czyli, że średnia wartość samochodów używanych spadła w ostatnim pięcioleciu.

Niebagatelną wartością podczas eksploatacji naszego samochodu jest koszt paliwa, oleju i przeglądów. Musimy zdać sobie sprawę, że w przypadku aut z silnikami wysilonymi o wysokiej mocy wydatki na paliwo to niekiedy aż połowa kosztów użytkowania samochodu. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy przed finalizacją zakupu rozważyli ilość zużycia spalanego paliwa w wybranym przez nas modelu. Przy dużych przebiegach różnica kilku litrów/100km daje wymierną oszczędność nawet kilkunastu tysięcy złotych przez dłuższy czas jazdy.

Jeśli chcemy uniknąć zbyt częstych wizyt w serwisie, a co za tym idzie nie ponieść dużych nakładów pieniężnych na naprawy wybierzmy auto firm znanych z niezawodności i solidności oraz mających serwis cieszący się dobrą opinią. Wybierając samochód o wieloletniej, niezawodnej reputacji pierwotnie zapłacimy więcej ale w konsekwencji takiego zakupu wydatki poniesione podczas eksploatacji będą zdecydowanie niższe , a cena uzyskana przy sprzedaży wysoka.

Zatem największe znaczenie ma korzystna cena zakupu pojazdu oraz wysokość kwoty uzyskanej ze sprzedaży auta . Różnica miedzy tymi dwoma wartościami jest tak naprawdę ceną jaką zapłaciliśmy za samochód.

logo audi logo fiat logo opel logo renault logo seat logo skoda logo subaru logo suzuki logo toyota logo volkswagen

Powered by MtechCMS. Obsługę serwisu zapewnia Mtechnology - profesjonalne usługi IT